Vi byder på et bredt udvalg af snescooter udflugter, både korte udflugter, hvor man lærer at køre snescooter og længere ture og safairs.
Disse laves med engelsktalende guide og gennemføres ved minimum 2 deltagere. Hvis I er 4 deltagere eller flere, kan vi også lave en lukket udflugt kun for jer, - se venligst nedenfor.
Snescooter begynder udflugt. (Onsdage, fredage, søndage).
Vi starter fra vores snescooter kontor kl. 10.30.
Udflugten tager 1-1,5 time og der køres ca. 20-25 km afhængig af deltagernes evner og vejrforholdene.
Udflugten bringer deltagerne på en fin udflugt, der giver en god introduktion til at køre snescooter og samtidig bringer deltagerne rundt i de skønne omgivelser. Ruten går over et mindre fjeld og ud på fine naturlige spor, der både har åbne vidder, skov og store søer, der krydses.
Undervejs på udflugten gøres der forskellige stop, hvor der er gode foto muligheder og hyggelige pauser, hvor guiden fortæller om naturen og vilkårene her i Lapland.
Pris pr. person på enmands snescooter kr. 850,-
Pris pr. person ved 2 på snescooter kr. 700,-
Børn 0-12 år på pulk efter snescooter kr. 350,
Snescooter udflugt til rensdyr farm. (Tirsdage, Torsdage, søndage).
Vi starter fra vores snescooter kontor kl. 14.00.
Udflugten tager 2-2,5 time og der køres ca. 25 km afhængig af deltagernes evner og vejrforholdene.
Udflugten bringer deltagerne på en udflugt, der går ad en fin rute med meget varierede spor, hvor der krydses store søer og elve. Destinationen er en fin gammel rensdyr landsby, hvor omdrejningspunktet er rensdyrhold. Her er der mange rensdyr og guiden fortæller om forholdene og livet som rensdyr bonde.
Her er rigtig fine muligheder for at tage gode fotos af rensdyrene.
Her er tillige en hyggelig hytte med café, hvor der kan købes en god kop kaffe eller varm chokolade og spises kage ved det åbne ildsted.
Undervejs på udflugten gøres der forskellige stop, hvor der er gode foto muligheder og små pauser, hvor guiden fortæller om Lapland.
Pris pr. person på enmands snescooter kr. 990,-
Pris pr. person ved 2 på snescooter kr. 750,-
Børn 0-12 år på pulk efter snescooter kr. 380,-
Halvdags snescooter udflugt. (Lørdage).
Vi starter fra vores snescooter kontor kl. 10.00.
Udflugten tager 3-4 timer og der køres ca. 60 km afhængig af deltagernes evner og vejrforholdene.
Udflugten bringer deltagerne på en udflugt, der giver en meget variere rute, hvor der krydses store søer og elve, og hvor man efterhånden kommer langt ud på tundraen.
Her på udflugten ser du virkelig, hvor anderledes vejrforholdene er og hvad de gør for vegetationen.
Her når udflugten også ud på det flotte Kätka fjeld, hvor vi gør pause i en meget fin og gammel bjælke hytte, hvor der er dejlig varme og mulighed for at købe kaffe og kage.
Undervejs på udflugten gøres der forskellige stop, hvor der er gode foto muligheder og små pauser, hvor guiden fortæller om Lapland.
Pris pr. person på enmands snescooter kr. 1.495,-
Pris pr. person ved 2 på snescooter kr. 1.150,-
Børn minimum 13 år skal sidde på passagersæde hos forældre og betaler pris ved 2 på snescooter.
Aften udflugt på snescooter for at opleve nordlys og den dejlige stjernehimmel. (Tirsdage).
Vi starter fra vores snescooter kontor kl. 19.00.
Udflugten tager 2-2,5 time og der køres ca. 25-30 km afhængig af deltagernes evner og vejrforholdene.
Der er mulighed for at opleve nordlys undervejs på udflugten under de rigtige vejrforhold. Udflugten gennemføres uanset nordlys-forholdene, idet udflugten både er en snescooter tur og giver mulighed for skøn aftenoplevelse, stjernehimmel og nordlys.
På udflugten er der en engelsktalende guide, der medbringer varme drikke i rygsækken og fortæller om naturen og det man kan opleve på udflugten.
Pris pr. person på enmands snescooter kr. 1.295,-
Pris pr. person ved 2 på snescooter kr. 1.095,-
Børn 8-12 år på pulk efter snescooter kr. 750,-
PRAKTISKE INFORMATIONER FOR GÆSTER PÅ SNESCOOTER.
Udflugter for danske gæster:
Hvis I gerne vil på et individuelt udflugts program, hvor det kun er jer, der deltager, kræver det minimum 4 deltagere for at lave dette.
Det er samme udflugter og priser, som angivet ovenfor, men der er ikke andre deltagere end jer.
Kursus i kørsel på snescooter:
Du får ved hver udflugts start et kort kursus i kørsel på snescooter, hvor guiden viser dig måden at køre din maskine. Det er let, men vi forventer naturligvis at du gør som vi informerer om, og samtidig husker at respektere alvoren i at køre snescooter.
Når udflugten er startet, lærer du hurtigt at manøvrere og køre din snescooter, og du finder ud af, at der også er mulighed for at give gas undervejs.
Guiden hjælper og vejleder alle deltagere undervejs, så alle føler sig trygge og velinformeret, og kan køre deres snescooter bedst muligt.
Inkluderet i udflugterne:
Deltagerne får udleveret en praktisk polar snescooterdragt, der er varm og funktionel, tillige hjelmhue, hjelm, handsker og polarstøvler.
Prisen inkluderer benzin- og olieforbrug og en introduktion til kørsel på snescooter.
Betingelser for at køre snescooter:
Føreren af snescooteren skal have bilkørekort for at køre en snescooter.
Der er alkohol test ved start af hver udflugt på snescooter.
Alle deltagere skal være klar 15 minutter før turens start.
Selvrisiko for kørsel på snescooters er € 2.000,- (= det du ødelægger køber du, dvs. hvis du ødelægger noget på snescooteren, der ikke betegnes som almindelig slidtage skal du af din selvrisiko betale for det, der er ødelagt).
Børn sidder normalt i en overdækket pulk, der trækkes af guiden.
Børn som bagsæde passager er muligt, men de skal være højere end 140 cm, og dette barn skal betale voksen pris.